Czytnik wiadomości od Apple to jedna z nowych aplikacji w iOS 9. Apple News nie jest dostępne w Polsce, ale można je aktywować zmieniając ustawienia regionu w urządzeniu. Skutkuje to jednak kilkoma drobnymi niedogodnościami i zrezygnowałem z korzystania z tej aplikacji u siebie.

Apple News to nowa aplikacja do iPhone’ów i iPadów podobna w założeniach do takich czytników jak Flipboard i Zite. Niestety nie tylko nie została przetłumaczona na język polski, ale jest też na urządzeniach mobilnych Apple’a w Polsce ukryta.

W przeciwieństwie do dodatkowych “proaktywnych” funkcji Siri nowe Apple News można u nas włączyć.

Wystarczy udać się do ustawień urządzenia i zmienić region z Polski na np. Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię lub jeden z kilku innych krajów, gdzie Apple News jest dostępne. Zrezygnowałem jednak z tego rozwiązania. Zmiana regionu ma wpływ na kilka innych ustawień.

Aplikacja Apple News w Polsce

Tych zmian nie widać na pierwszy rzut oka, ale po pewnym czasie zaczynają irytować. Jak się okazuje region USA uruchamia przetłumaczoną na język polski funkcję Apple Pay w ramach nowej aplikacji Wallet (która zastąpiła Passbooka).

Nie da się co prawda dodać polskiej karty, ale wyświetlanie się Apple Pay w niczym nie przeszkadza.

Gorzej, że zmiana regionu ma wpływ na takie funkcje jak pierwszy dzień tygodnia w kalendarzu lub wyświetlanie mil zamiast kilometrów w mapach. Jeśli na tym zmiany by się kończyły, to nie byłoby problemu.

Niestety tak jak dzień tygodnia i jednostki miary można po zmianie regionu zmienić, tak inne aplikacje tego nie respektują. Mile widziałem chociażby w Find My Friends, czyli aplikacji od Apple’a.

Aplikacja Apple News w Polsce

Decyzję o powrocie do regionu polskiego podjąłem zaś po tym, jak okazało się, że aplikacje zaczynają wyświetlać angielski interfejs. Irytuje mnie do tego brak wersji przeglądarkowej na Maka.

Poczekam aż Apple News pojawi się już u nas oficjalnie. Może nawet stanie się to, zanim zadebiutuje u nas Siri.