Przeczytałem już całkiem sporo biografii sławnych i ważnych ludzi, ale to historia austriackiego kulturysty, aktora i polityka w jednym najbardziej zapadła mi w pamięć. Wiele osób deprecjonuje dokonania Arnolda Schwarzeneggera ze względu na jego zainteresowanie rzeźbą ciała i kinem akcji, podczas gdy w rzeczywistości jest to naprawdę inteligentny i ambitny, chociaż nieco prostolinijny facet.

Polski tytuł biografii Schwarzennegera Pamięć absolutna. Nieprawdopodobnie prawdziwa historia mojego życia bardzo dobrze oddaje zawartość książki. To też nawiązanie do jednego z filmów nagranych przez aktora, który w oryginale zatytułowany był jeszcze trafniej Total Recall – zwłaszcza w kontekście hasła promującego ten film: get ready for the ride of your life.

W zeszłym roku czytałem bardzo dużo biografii, ale to historia Arnolda mnie wciągnęła najbardziej.

total-recall-pamięć-absolutna-film-arnold-schwarzenegger

Oprócz wspomnień Arnolda przeczytałem ostatnio historię między innymi takich postaci dla świata technologii jak Steve Jobs, Jony Ive i Jeff Bezos oraz metalowych i rockowych muzyków – Ozzy’ego Osbourne’a, Micka Jaggera i polskiego Nergala.

To wszystko były i są barwne postaci, ale i tak większe wrażenie zrobiła na mnie historia życia Schwarzeneggera. Jego kariera to opowieść o tym, że dla ambitnego i pracowitego człowieka przy pewnej dozie szczęścia nie ma rzeczy niemożliwych.

To naprawdę nieprawdopodobna historia.

Dzisiaj Schwarzenegger kojarzony jest jako były kulturysta, który został gwiazdą popcornowego kina akcji i na stare lata zainteresował się z mizernym skutkiem polityką. Nie jest to standardowy sposób na karierę, ale dla Arnolda wszystkie decyzje jakie podejmował miały sens.

Ten opis ścieżki zawodowej jest przy tym zaledwie skróconą biografią Arnolda i pomija bardzo wiele istotnych elementów. Można wręcz uznać, że takie szufladkowanie go jako aktora, kulturystę i polityka jest krzywdzące, bo osiągnął w życiu wiele więcej.

Total Recall czy American Dream?

pamiec-absolutna-biografia-arnold-schwarzenegger

Przytaczać całej historii nie będę, bo ją znajdziecie w końcu w biografii do której przeczytania Was namawiam. Napiszę tylko tyle – książka przedstawia prawdziwy American Dream w imigranckim wydaniu.

Schwarzenegger z młodego chłopaka, który nie znając języka angielskiego przyleciał do Stanów brać udział w zawodach kulturystycznych i pracować na budowie przeobraził się w… odnoszącego sukcesy biznesmena!

Wcześniej nie znałem go od tej strony.

Pamięć absolutna. Nieprawdopodobnie prawdziwa historia mojego życia to bardzo ciekawa i pouczająca lektura, która pokazuje drugą twarz aktora znanego z takich filmów akcji jak Predator czy Commando oraz licznych komedii wśród których warto wymienić chociażby Juniora.

Schwarzenegger pokazuje w swojej biografii, że nie warto oceniać innych “po okładce”, a myślenie stereotypami (“kulturysta to nie intelektualista”) nie ma sensu. Sam już przed wzięciem Kindle’a z tą biografią do ręki wiedziałem, że Arnold ma do zaoferowania więcej, niż na pierwszy rzut oka się wydaje.

Nie spodziewałem się jednak, że w jego życiu działo się aż tak wiele.

total-recall-pamiec-absolutna-recenzja

Arnold grał zwykle twardzieli, ale w życiu prywatnym nie był typem średnio rozgarniętego mięśniaka. Wręcz przeciwnie, kinowy Terminator prowadził własną firmę wysyłkową, masę pieniędzy zarobił na handlu nieruchomościami i brał czynny i aktywny udział w marketingu prowadzonym dookoła jego filmów.

Dokonania Arnolda robią wrażenie i wszystkich zachęcam do sięgnięcia po jego książkę. Nieprawdopodobna historia w tytule wcale nie jest przesadzona. Podoba mi się też, że Schwarzenegger mówi nie tylko o licznych sukcesach, ale też o swoich dwóch największych życiowych porażkach – jako gubernator oraz głowa rodziny.

Szkoda jedynie, że biografia nie została wydana rok lub dwa później i nie kończy się dość pesymistycznie.

Autor tej książki napisanej z pomocą ghostwritera kończy opowieść w momencie, w którym skumulowały się efekty wielu jego niefortunnych decyzji. Teraz już co wiemy, że aktorowi udało się wyjść z dołka i wrócił do świata filmu.

W dniu publikacji książki Pamięć absolutna. Nieprawdopodobnie prawdziwa historia mojego życia nie było to jednak takie pewne. Taki urok spisywania biografii jeszcze za życia bohatera. Nie zmienia to oczywiście faktu, że z książką dobrze jest się zapoznać.

Naprawdę warto się też z jej kart dowiedzieć, kiedy, dlaczego i jak Arnold Schwarzenegger postanowił zarobić pierwszy milion dolarów.

Alternatywna recenzja książki Pamięć absolutna… mojego autorstwa pojawiła się też na Allegro w dziale z artykułami.

Źródła grafik: culturecraver.comempik.com, imdb.com, nessymon.com.