Jestem zadeklarowanym maniakiem Star Wars i z tego względu co chwilę otrzymuję pytania dotyczące tego, od których książek najlepiej zacząć swoją przygodę z gwiezdnowojenną literaturą. Wybrałem 5 najciekawszych pozycji należących do starego Expanded Universe, od których najlepiej rozpocząć czytanie powieści rozszerzających uniwersum Gwiezdnych wojen.

Mało osób wie, że pierwsza książka spod znaku Star Wars pojawiła się jeszcze przed premierą Nowej Nadziei, co miało zachęcić ludzi do odwiedzenia kina. Od tego czasu, nawet pomijając pozycje dziecięce i młodzieżowe, pojawiło się mnóstwo opowieści z tego fikcyjnego świata. Dziś do wyboru dostępne jest kilkaset pozycji, więc ciężko zdecydować się na coś na start.

Reboot to nie koniec Expanded Universe

Co prawda w związku z premierą nowej filmowej trylogii, której reżyserią ma zająć się Jar Jar Abrams, “stare” Expanded Universe – na które składają się książki, komiksy i gry – zostaje wyrzucone poza kanon pod banderę Star Wars Legends. Del Rey, Marvel i Electronic Arts zajmą się tworzeniem zupełnie nowych historii, które będą ściśle zwiazane z nowymi filmami kinowymi i animowanym serialem Star Wars Rebels.

Nie znaczy to jednak, że na wydawanych przez ostatnie trzy dekady historiach można postawić krzyżyk. Nie warto też tego robić. Zgoda, gwiednowojenne powieści są mocno nierówne, a na przestrzeni lat trafiło się tyleż samo gniotów, co perełek. Nadrobić wszystkie kilkaset to dziś niemal niemożliwe zadanie, ale entuzjaści Star Wars z pewnością powinni zapoznać się przynajmniej z kilkoma z nich.

To od czego zacząć?

star-wars-książki-biblioteka

Nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi. Jest wiele aspetów Star Wars, które mogą wydać się potencjalnemu czytelnikowi interesujace, dlatego prezentuję tutaj kilka różnych “punktów startowych”. Te pięć wybranych przeze mnie pozycji pochodzi z bardzo różnych okresów chronologii uniwersum zapoczątkowanego przez George’a Lucasa, a każda z nich napisana została też przez innego autora.

Poniżej oprócz tytułu i okładki umieściłem też krótki zarys fabuły oraz linki do podstron książek na moim ulubionym portalu dla moli książkowych, Goodreads. Można tam zapoznać się z szerszym opisem fabuły danej pozycji oraz recenzjami umieszczonymi przez czytelników z całego świata.


1. Cienie Imperium (Shadows of the Empire), Steve Perry – 1996

star-wars-gwiezdne-wojny-cienie-imperium

W pół roku po pojmaniu Hana Solo i zatopieniu go w karbonicie Darth Vader wyznacza nagrodę za schwytanie Luke’a Skywalkera. Rozpoczyna się największe polowanie w dziejach galaktyki. Lord Vader nie podejrzewa jednak, że ma potężnego przeciwnika, który również pragnie śmierci rycerza Jedi.

Książka Cienie Imperium wydana została jednocześnie z grą i komiksem o tym samym tytule. Opowiada ona o przygodach Luke’a, Lei i spółki pomiędzy filmami Imperium Kontratakuje i Powrót Jedi, gdy Han Solo był zamrożony w Karbonicie. W książce wprowadzone zostało kilka nowych postaci, w tym przestępcza organizacja Czarne Słońce z księciem Xizorem na czele. Na kartach powieści przedstawiono również stolicę Galaktyki, planetę Coruscant.

Sprawdź na Cienie Imperium na Goodreads.

2. Dziedzic Imperium (Heir to the Empire), Timothy Zahn – 1991

star-wars-gwiezdne-wojny-dziedzic-imperium

W pięć lat po zwycięstwie Rebeliantów wielki admirał Thrawn zamierza odbudować potęgę Imperium. Tymczasem w stolicy Nowej Republiki ambitny, żądny władzy polityk dokonuje przewrotu. Han i Luke muszą powstrzymać go za wszelką cenę…

Dziedzic Imperium to jedna z najważniejszych książek dla całego Expanded Universe i pierwsza część trylogii opowiadającej dalsze losy bohaterów Gwiezdnych wojen po zakończeniu filmowej Sagi. Timothy Zahn uważany jest zresztą za ojca całej poweiściowej i komiksowej otoczki dookoła filmów Lucasa, a jego powieści wznieciły na nowo zainteresowanie marką Star Wars. Przez wiele lat fani mieli nadzieję, że te książki staną się bazą trzeciej trylogii.

Sprawdź Dziedzic Imperium na Goodreads.

3. Wektor pierwszy (Vector Prime), R.A. Salvatore – 1999

star-wars-gwiezdne-wojny-wektor-pierwszy

Minęło dwadzieścia jeden lat od zniszczenia Gwiazdy Śmierci. W galaktyce panuje niepewny pokój. Wciąż wybuchają bunty i zamieszki. Nowej Republice grozi wojna domowa. A z najdalszych mroków kosmosu nadciąga nowy wróg. Dysponuje bronią, wobec której technologia Nowej Republiki i Moc Jedi są bezradne…

Nowa Era Jedi to kontrowersyjna seria 19-tu książek, którą rozpoczyna Wektor Pierwszy. Ta długa i emocjonująca historia inwazji Yuuzhan Vongów na gwiezdnowojenną galaktykę publikowana była na przestrzeni czterech lat. Wcześniej autorzy opowiadali głównie zamknięte historie o walce z Resztkami Imperium i przygodach młodych rycerzy Jedi, a rozwój samego świata Star Wars poruszał się do przodu bardzo powoli. Dopiero NEJ wywróciło do góry nogami status quo całego uniwersum Gwiezdnych wojen. Autorzy uśmiercili wiele znanych i lubianych postaci, wprowadzając na ich miejsce plejadę nowych bohaterów.

Sprawdź Wektor pierwszy na Goodreads.

4. Ja, Jedi (I, Jedi), Michael Stackpole – 1998

star-wars-gwiezdne-wojny-ja-jedi

Corran Horn, pilot elitarnej Eskadry Łotrów, wyrusza w pościg za imperialnym niszczycielem. Na jego pokładzie znajduje się porwana żona Corrana. Dowodząca okrętem piratka potrafi jednak odeprzeć każdy atak i ominąć każdą zasadzkę. Za radą Luke`a Skywalkera Horn wstępuje do Akademii na Yavinie. Musi zdobyć umiejętności Jedi, by pokonać piratów i uratować żonę…

Ja, Jedi to pierwsza, i jak na razie jedyna gwiezdnowojenna książka napisana z perspektywy pierwszej osoby. Głównym bohaterem nie jest przy tym żaden filmowy bohater, a postać stworzona wcześniej na potrzeby serii książek X-Wing. Niecodzienny sposób narracji wraz z wplecionymi w fabułę humorystycznymi akcentami pozwolił autorowi zbudować naprawdę lekką i przyjemną opowieść przygodową, która w pełni oddaje ducha klasycznych Gwiezdnych wojen.

Sprawdź Ja, Jedi na Goodreads.


5. Darth Bane: Droga zagłady (Darth Bane: Path of Destruction), Drew Karpyshyn – 2006

star-wars-gwiezdne-wojny-darth-bane

Dawno temu obdarzony niezwykłymi zdolnościami chłopka uciekł z rodzinnej planety i trafił do Akademii Sithów. Zgłębiając arkana Ciemniej Strony Mocy, przyjął imię Bane i okazał się niezwykle pojętnym uczniem. Prawdziwa próba ma jednak dopiero nadejść. Tylko rzucając wyzwanie najstarszym tradycjom i czerpiąc z zapomnianej mądrości pierwszego Sitha, Bane może liczyć na zwycięstwo. I na to, że pewnego dnia z popiołów tego, co musi zniszczyć, podźwignie nową erę Ciemnej Strony Mocy.

Ostatnia książka z zestawienia jest opowieścią umieszczona chronologicznie na tysiąc lat przed wydarzeniami przedstawionymi w filmach Lucasa i dodaje tło do wydarzeń ze Starej i Nowej Trylogii. Droga Zagłady opowiada o Zakonie Sith, do którego należeli Imperator Palpatine i Darth Vader i wyjaśnia genezę Zasady Dwóch. To tytułowy Darth Bane ustanowił regułę, przez którą przez milenium nie było w świecie Gwiezdnych wojen jednocześnie nigdy więcej, niż dwóch Sithów, czyli arcywrogów rycerzy Jedi i Republiki.

Sprawdź Darth Bane: Droga zagłady na Goodreads.

A skąd brać gwiezdnowojenne książki?

Niestety, chociaż polska króluje pod względem ilości przetłumaczonych pozycji ze świata Star Wars, to próżno szukać tłumaczeń w rodzimych księgarniach internetowych z ebookami. Sam od wielu lat czytam nowe książki już tylko w oryginale zamawiane na Amazonie, a od kiedy kupiłem czytnik – tylko na Kindle.

Podpowiem jednak, że książki te można często znaleźć w dobrych cenach na Allegro oraz… w lokalnych bibliotekach. Sam w czasach szkoły średniej jeździłem po całej Warszawie w poszukiwaniu powieści ze świata Star Wars do nadrobienia i muszę przyznać, że placówki biblioteczne są całkiem nieźle zaopatrzone.