Cały YouTube jest pełen fanfilmów i bardzo lubię je oglądać, i nie mówię tu tylko o Gwiezdnych wojnach. Sporo produkcji dotyka świata z gier komputerowych firmy Valve, czyli tytułów takich jak HalfLife oraz Portal. We wpisie znajdziecie wybrane przeze mnie perełki.

Jest naprawdę dużo gier komputerowych, które kreują światy z rozmachem, godne Śródziemia z Władcy Pierścieni czy też Galaktyki ze Star Wars.

Valve Universe, a co to takiego?

Ale z reguły przygody w nich są bardzo krótkie, kolejne odsłony wychodzą co kilka lat i nie ma żadnych oficjalnych “rozszerzeń” – serii komiksowych, powieści, pełnometrażowych filmów ani seriali. A jak już są, to po seansie wolałbym aby nigdy nie powstały… Jednym z takich światów, o którym pisać będę dzisiaj jest ten należący do Gordona Freemana oraz firmy Aperture Science.

HalfLife: Escape From City 17

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=9ixFf4ljuCg]

Bezsprzecznie wszystkie części gier HalfLife to klasyka gatunku strzelanek. Jeśli ich nie znasz, to po cichu zapisz ten wpis w zakładkach i wróć tutaj gdy przejdziesz już wszystkie. To nie miejsce na recenzje tych tytułów, ale aby umilić sobie oczekiwanie na kolejne, można obejrzeć kilka udanych fanfilmów. Są to krótkie i amatorskie produkcje, ale zrealizowane w pełni profesjonalnie. Chyba najlepszą z nich jest ta o tytule “Escape From City 17”. Jak na budżet w wysokości 250$, to robi piorunujące wrażenie. Pojawiły się dwie części, pierwsza kilku a druga kilkunastu minutowa, obie warto zobaczyć. Fabularnie dzieją się w trakcie wydarzeń z gry HalfLife Episode 1 i dostępne są dwie cześći, linkuję do pierwszej.

HalfLife: Beyond Black Mesa

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=OOrH5tfWorg]

Escape From City 17 to nie jedyny fanfilm zahaczający o uniwersum Valve, warto jeszcze rzucić okiem na inną produkcję długości blisko 12 minut. Świetnie nakręcone, z dobrymi efektami, jak na fanowską produkcję wygląda like a pro

Portal: No Escape

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=4drucg1A6Xk]

Jeśli ktoś by chciał powiedzieć, że nie da się zrobić gry logicznej przedstawionej z perspektywy pierwszej osoby niech się poważnie zastanowi, bo Portal jest przykładem na to że można to zrobić… A efekt przechodzi wyobrażenia. Ale nie o grze mowa, a o fanfilmach. Nie znalazłem ich dużo, jeden zaś najbardziej przypadł mi go gustu. Jego tytuł to Portal: No Escape. Nie ma co zbytnio się rozpisywać, trwa 7 minut więc najlepiej obejrzyjcie go sami:

Coś innego… What’s in the Box?

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=IU_reTt7Hj4]

Na koniec została prawdziwa wisienka na torcie, mianowicie “What’s in the Box?”. Nie jest to wprawdzie stricte nawiązanie do HalfLife’a ani Portalu, ale idealnie tutaj pasuje. Film jest częścią jakiejś strasznie zawiłej kampanii promocyjnej w 2009 roku. Tajemniczy holenderscy studenci zachęcali do rozwiązywania mega skomplikowanych zagadek w internecie, a wszystko kręciło się wokół poniższego filmu, co kilka tygodni wyciekały nowe materiały, spreparowane strony internetowe i tym podobne.

Zainteresowanym mającym chwilę czasu polecam zapytać o temat Wujka Google, sporo informacji jest też pod tym linkiem. Brzmi tajemniczo? Bo takie jest, a ja nie piszę nic więcej aby nie psuć zabawy! Dla zainteresowanych dodam, że są jeszcze przynajmniej dwa filmy nawiązujące do What’s in the Box, ale pozwolę Wam poszukać ich samodzielnie…

Na zakończenie

Są jeszcze dwa “światy” z gier, których mam niedosyt. Jednym z nich jest cyberpunkowy Deus Ex, który niedawno doczekał się kolejnej, świetnej odsłony. Nie widziałem, co dziwne, jeszcze ani jednego fanfilmu nawiązującym do tej świetnej serii gier, nie wspominając o czymś takiej klasy, jak wymienione powyżej.

Drugim zaś światem jest postnuklearny Fallout, który doczekał się nieoficjalnego Nuka Break. Jego twórcy natomiast, Wayside Creations, stworzyli już oficjalny serial internetowy na podstawie… właśnie gry Portal o nazwie Aperture R&D. Znaleźć go można na kanale YouTube Machinima.