Mój pierwszy własny egzemplarz smartfona HTC One X okazał się wadliwy. Popsuł się czujnik G-Sensor odpowiedzialny za autorotację ekranu.

Jeśli przytrafiło Ci się coś podobnego, to mam złą wiadomość – nie obejdzie się bez wizyty w serwisie. Akcelerometr w tym modelu często pada na dobre.

Popsuty czujnik ruchu

W zeszłym roku jadąc na weekend poza Warszawę zachciało mi się obejrzeć na smartfonie film. Niestety, okazało się, że telefon nie reaguje na obrót do pozycji poziomej i nie wyświetla wideo na pełnym ekranie. Tym samym spędziłem podróż na szukaniu informacji na ten temat w Google, korzystając z zasięgu Edge.

Poziom mojej irytacji znacznie wzrósł, gdy potwierdziły się moje obawy: to częsta usterka. Smartfon przestał reagować na obrót a w aplikacji map wariuje kompas. Testowanie czujników zwraca błąd, gra Teeter nie reaguje na ruch i nie można dokonać ponownej kalibracji czujnika G-Sensor. Mimo ponownego uruchomienia, czyszczenia danych i wchodzenia w tryb awaryjny akcelerometr padł definitywnie.

Nie mi oceniać, czy problemem dotknięte jest 0.1 czy 10% wyprodukowanych telefonów, ale nie jest to jednostkowy przypadek. Wpisanie w Google “HTC One X autorotate problem” i pochodnych haseł zwraca mnóstwo wyników, gdzie sporo ludzi opisuje problem podobny do mojego. Nie nastraja to optymistycznie.

Tymczasowe rozwiązanie

Trzeba pogodzić się z tym, że telefon będzie wymagał naprawy. Jeśli Was spotkał podobny problem sugeruję od razu udać się do sprzedawcy celem odesłania urządzenia do serwisu, ale jeśli nie macie możliwości zwrócić telefonu od razu, to są sposoby aby chwilowo przywrócić działanie czujnika. Aby tego dokonać należy po kolei:

  • Przytrzymać przycisk power
  • Tapnąć “Uruchom ponownie”.
  • Podczas uruchamiania telefonu, chwilę po tym jak pokaże się napis HTC na białym tle, przytrzymać przycisk Volume Down. Długo.
  • Telefon uruchomi się w tzw. “trybie awaryjnym”.
  • Przejść do ustawień ekranu
  • Wykonać kalibrację czujnika G-Sensor

Czujnik powinien działać do czasu ponownego restartu urządzenia. Nie zawsze to jednak pomoże. Na szczęście aplikacje działające domyślnie w trybie poziomym są w nim uruchamiane. Gorzej z przeglądarką, odtwarzaczem filmów czy też aplikacją YouTube. Można sobie jednak z tym poradzić – w sklepie Google Play można znaleźć aplikacje, które pozwalają sterować rotacją z poziomu paska powiadomień.