Wśród filmów zahaczających o tematykę podróży w czasie wiele okazuje się rozczarowaniem. Wśród nich można wymienić chociażby Loopera. Zamiast hitu z Bruce’m Willisem warto sięgnąć po znacznie ciekawsze produkcje. Przygotowałem listę dziewięciu moich ulubionych obrazów.

Nie będę Was zanudzał klasyką kina taką jak trylogia Powrót do przyszłości. Z pewnością znacie też Dzień świstaka, Efekt motyla lub ostatnie blockbustery w postaci Kodu nieśmiertelności i Facetów w czerni III. Chciałem też nadmienić, że każdy z wymienionych tytułów jest w moim osobistym rankingu znacznie wyżej niż ostatni hit kinowy z Bruce’m Willisem, czyli Looper.

Ten obraz wyjątkowo zupełnie mnie nie porwał i szkoda czasu na analizowanie „co poszło nie tak”. Zamiast tego proponuję zapoznanie się z prawdziwymi perełkami.


1. Primer / Wynalazek (2004)

primer-movie

Historia rozpoczyna się w garażu, gdzie czterech mężczyzn konstruuje nowatorski technologicznie mechanizm. Częściowo przypadkowo, a połowicznie poparty wiedzą skonstruowany wynalazek pozwala bohaterom przenieść się w czasie. Ich życie diametralnie się zmienia. Mając dostęp do przyszłych notowań zaczynają grać na giełdzie. Ale są też ciemne stron medalu – wszędzie jest pełno ich “dublerów”.

Jak dla mnie majstersztyk. Trzymający w napięciu do samego końca. Skomplikowany jak cholera, dwa dni po seansie nadal szukałem w sieci teorii, które dobrze wyjaśniłyby to, co widziałem na ekranie.

Moja ocena: 10/10
Ocena IMDb: 6,9/10
Ocena Filmweb: 6,8/10

2. FAQ About Time Travel / Podróże w czasie: najczęściej zadawane pytania (2009)

faq-about-time-travel

Scenariusz Jamiego Mathiesona podąża za trzema wyrzutkami społecznymi. Tych troje to dwaj maniacy komputerowi oraz sceptyk, którzy usiłują rozwiązać zagadkę podróży w czasie w środku brytyjskiego pubu. Anna Faris, z kolei, gra dziewczynę z przyszłości, która wprawia całą przygodę w ruch.

W tym filmie wehukułem czasu nie jest szybki samochód, a drzwi toalety w knajpie. Film utrzymany jest w komediowym klimacie i będzie gratką dla każdego, kto lubi sobie pogłówkować.

Moja ocena: 10/10
Ocena IMDb: 7,1/10
Ocena Filmweb: 6,7/10

3. Los cronocrímenes / Zbrodnie czasu (2007)

los-cronocrimenes

Przedziwna i pełna napięcia podróż w czasie. Hektor niechcący trafia do wehikułu czasu. Zupełnie nieprzygotowany, w naturalnym odruchu podejmuje fatalne w skutkach działania. Cofa się godzinę w czasie i jest przez to świadkiem intrygujących zdarzeń, w których pojawiają się naga kobieta w środku lasu i dziwnie zamaskowany psychopata. Kontinuum czasowe zostaje zachwiane, a bohater może już nigdy nie powrócić do swojego poprzedniego życia. Akcja kryje zupełnie niesamowite zagadki, pozostawiając w tyle to, co widzowie mieli okazję zobaczyć w “Efekcie motyla”. Jest przy tym w “Zbrodniach czasu”, choć zabrzmi to szokująco, miejsce na refleksję filozoficzną.

Film z dreszczykiem, który z początku przywodzi na myśl niskobudżetowe kino klasy B. Ale starczy kilkanaście minut, aby zacząć śledzić perypetie Hectora z zapartym tchem.

Moja ocena: 10/10
Ocena IMDb: 7,2/10
Ocena Filmweb: 6,6/10

4. Premonition / Przeczucie (2007)

premonition

Linda dowiaduje się, że jej mąż zginął w wypadku samochodowym. Następnego dnia spotyka go w kuchni.

Film oglądałem wiele lat temu, niewiele po premierze i zrobił na mnie duże wrażenie. Uwielbiam zresztą Sandrę Bullock. Ciężko o nim opowiadać, aby nie zepsuć niespodzianki. Powiem tylko, że podróż w czasie nie gra tutaj głównej roli i jest tylko tłem.

Moja ocena: 9/10
Ocena IMDb: 5,7/10
Ocena Filmweb: 7,2/10

5. The Lake House / Dom nad jeziorem (2006)

the-lake-house

Kate i Alex odkrywają, że mieszkają w tym samym domu nad jeziorem, ale dzieli ich różnica dwóch lat. Komunikują się ze sobą za pomocą magicznej skrzynki pocztowej.

Piękny obraz, do którego co jakiś czas wracam. Keanu Reeves pokazuje, że potrafi być kimś więcej niż Neo, a do Sandry Bullock mam ogromną słabość. W końcu jej film pojawia się tutaj drugi raz.

Moja ocena: 8/10
Ocena IMDb: 6,7/10
Ocena Filmweb: 7,3/10

6. Triangle / Piąty wymiar (2009)

triangle

Podczas żeglugi jachtem w przyjacielskim gronie, Jess nie może wyzbyć się uczucia niepewności. Jej podejrzenia są uzasadnione. Jacht wpada w sztorm, w wyniku czego grupa jest zmuszona schronić się na przepływającym statku pasażerskim. Jess jest przekonana, że była na nim wcześniej. Statek wygląda na opustoszały, zegar na pokładzie zatrzymał się. Jednak nie są sami… Ktoś jest zdeterminowany do polowania na nich, jeden po drugim. Jedynie Jess może zakończyć ten terror.

Nie jest to film wysokobudżetowy, ale to go nie przekreśla. Jeden z serii, która zmusza do zastanowienia się nad paradoksami związanymi z załamaniem linii czasu.

Moja ocena: 8/10
Ocena IMDb: 6,4/10
Ocena Filmweb: 6,8/10

7. Twelve Monkeys / 12 małp (1995)

twelve-monkeys-quad-poster

Więzień zostaje wysłany w przeszłość, aby zapobiec wybuchowi epidemii, która prawie zniszczyła ludzkość.

Looper był w mojej ocenie gniotem, który nie dorasta do pięt innemu filmowi o podróżach w czasie z Brucem Willisem. Może zakończenie nie jest zaskakujące, jak w przypadku innych pozycji, ale bardzo mi się podoba tutaj nieszablonowe podejście do cofania się w przeszłość.

Moja ocena: 9/10
Ocena IMDb: 8,1/10
Ocena Filmweb: 7,6/10

8. Deja Vu / Deja Vu (2006)

deja-vu

W wyniku zamachu terrorystycznego na promie w Nowym Orleanie ginie kilkaset osób. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi agent Doug Carlin (Denzel Washington). Wkrótce zostaje przydzielony do specjalnej jednostki FBI, która za pomocą najnowocześniejszej technologi może oglądać wydarzenia sprzed czterech dni. Wraz z agentem Pryzwarrą (Val Kilmer) stara się odnaleźć sprawcę. Trop prowadzi do niejakiej Claire Kuchever (Paula Patton), której ciało zostało wyłowione z rzeki.

Bardzo lubię Denzela Washingtona, a wśród jego filmów najlepiej oceniam właśnie Deja Vu. Kawał porządnego, wysokobudżetowego kina. Film klimatem kojarzył mi się zawsze z Dwanaście małp, ale nie jest to bynajmniej kalka.

Moja ocena: 9/10
Ocena IMDb: 7,0/10
Ocena Filmweb: 7,4/10

9. Hot Tub Time Machine / Jutro będzie futro (2010)

hot-tub-time-machine

W życiu każdego mężczyzny przychodzi taki moment, kiedy nic już nie sprawia radości. Wydaje się, że dla grupy facetów wypad za miasto, do miejsca gdzie spędzali najlepsze dni swej młodości, to najlepszy sposób na odrobinę rozrywki. Kiedy jednak po nocy imprezowania i gorącej kąpieli w jacuzzi cofają się w czasie do lat 80, okazuje się, że impreza dopiero się zaczyna! W czasach kiedy Michael Jackson był jeszcze czarny, a facebook, iphone i viagra były co najwyżej w sferze marzeń, czwórka bohaterów z przyszłości będzie mogła wyszaleć się za wszystkie czasy, a jeśli starczy im odwagi może nawet zmienią nieco swą przyszłość. Jedno jest pewne: będzie bezwstydnie, skandalicznie, grzesznie i …śmiesznie.

Amerykańska komedia nieco w stylu American Pie. Opowiada o kilku gościach, którzy chcą sobie powspominać młodość. Przenoszą się w czasie za pomocą jacuzzi, które napędza rosyjski napój energetyczny kalashnikov. Po prostu awesome!

Moja ocena: 8/10
Ocena IMDb: 6,4/10
Ocena Filmweb: 6,2/10

To już koniec? A gdzie tam!

Jeśli moja lista to za mało, to możecie znaleźć sporo propozycji na stronach totalfilm.com oraz timetravelreviews.com. Sam mam ambitny plan większość z wymienionych jeszcze nadrobić.

Opisy w formie cytatów zaczerpnięcie z Filmwebu.